Sipoonkorpi Hop-On Hop-Off bussilla suoraan luontoretkille

Sipoonkorpi Hop-On Hop-Off -bussi kuljettaa jälleen retkeilijöitä luontoon 7.5.- 25.9.2022. Bussi kiertää Sipoonkorpea lauantaisin ja sunnuntaisin Nikkilän, Tikkurilan ja Mellunmäen väliä pysähtyen yhteensä kymmenellä pysäkillä.
Reittiä ajetaan matalalattiabussilla, bussiin mahtuu kerrallaan neljät lastenrattaat. Myös koirat ovat tervetulleita kyytiin.

Tutustu uudistettuun reittiin ja aikatauluihin alta.

Reittiliikenteestä vastaa Taksikuljetus Oy. Palvelu on toteutettu yhteistyössä Vantaan kaupungin kanssa.

Hyppää kyytiin ja tule nauttimaan Sipoonkorven, Suomen metsäisimmän metsän luonnosta!

Aikataulu ja reitti

Sipoonkorpi Hop-On Hop-Off bussin aikataulu ja pysäkit 7.5.-25.9.2022 lauantaisin ja sunnuntaisin:Kuvassa bussin reitti ja pysäkit

Kierros 1
Tikkurila – Mellunmäki

9:00 Tikkurilan matkakeskus, laituri 10
9:10 Hakunila, Kaskelanrinne (V9422 ja V9423)
9:15 Kuusijärven ulkoilukeskus (V9719 ja V9720)
9:30 Nikkilän kirjasto (Pohjoinen koulutie 2)
9:40 Byabäcken (Länsitie 242)
9:50 Korvenportti (Knutersintie 256)
9:55 Bakunkärr (Knutersintie 421)
10:00 Knutersintien pysäköintialue (Knutersintie 667)
10:05 Östersundom, K-Market (H5009 ja H5010)
10:15 Mellunmäen metroasema, laituri 12

Mellunmäki – Tikkurila

10:30 Mellunmäen metroasema, laituri 12
10:40 Östersundom, K-Market (H5009 ja H5010)
10:45 Knutersintien pysäköintialue (Knutersintie 667)
10:50 Bakunkärr (Knutersintie 421)
10:55 Korvenportti (Knutersintie 256)
11:00 Byabäcken (Länsitie 242)
11:10 Nikkilän kirjasto (Pohjoinen koulutie 2)
11:25 Kuusijärven ulkoilukeskus (V9719 ja V9720)
11:30 Hakunila, Kaskelanrinne (V9422 ja V9423)
11:45 Tikkurilan matkakeskus, laituri 10

Kierros 2
Tikkurila – Mellunmäki

13:00 Tikkurilan matkakeskus, laituri 10
13:10 Hakunila, Kaskelanrinne (V9422 ja V9423)
13:15 Kuusijärven ulkoilukeskus (V9719 ja V9720)
13:30 Nikkilän kirjasto (Pohjoinen koulutie 2)
13:40 Byabäcken (Länsitie 242)
13:50 Korvenportti (Knutersintie 256)
13:55 Bakunkärr (Knutersintie 421)
14:00 Knutersintien pysäköintialue (Knutersintie 667)
14:05 Östersundom, K-Market (H5009 ja H5010)
14:15 Mellunmäen metroasema, laituri 12

Mellunmäki – Tikkurila

14:30 Mellunmäen metroasema, laituri 12
14:40 Östersundom, K-Market (H5009 ja H5010)
14:45 Knutersintien pysäköintialue (Knutersintie 667)
14:50 Bakunkärr (Knutersintie 421)
14:55 Korvenportti (Knutersintie 256)
15:00 Byabäcken (Länsitie 242)
15:10 Nikkilän kirjasto (Pohjoinen koulutie 2)
15:25 Kuusijärven ulkoilukeskus (V9719 ja V9720)
15:30 Hakunila, Kaskelanrinne (V9422 ja V9423)
15:45 Tikkurilan matkakeskus, laituri 10

Kierros 3
Tikkurila – Mellunmäki

16:00 Tikkurilan matkakeskus, laituri 10
16:10 Hakunila, Kaskelanrinne (V9422 ja V9423)
16:15 Kuusijärven ulkoilukeskus (V9719 ja V9720)
16:30 Nikkilän kirjasto (Pohjoinen koulutie 2)
16:40 Byabäcken (Länsitie 242)
16:50 Korvenportti (Knutersintie 256)
16:55 Bakunkärr (Knutersintie 421)
17:00 Knutersintien pysäköintialue (Knutersintie 667)
17:05 Östersundom, K-Market (H5009 ja H5010)
17:15 Mellunmäen metroasema, laituri 12

Bussi lopettaa liikennöinnin Mellunmäkeen.

Pysäköintialueilla bussi pysähtyy tien varressa pysäköintialueen välittömässä läheisyydessä.

Nuku yö ulkona -tapahtumaviikonloppuna Hop-On Hop-Off-bussi liikennöi poikkeuksellisesti pidempään lauantaina 27.8. ajaen normaalin reittiaikataulun lisäksi vielä ylimääräisen osuuden Mellunmäestä Tikkurilaan.

Lisävuoro 27.8: Mellunmäki – Tikkurila

17:30 Mellunmäen metroasema, laituri 12
17:40 Östersundom, K-Market (H5009 ja H5010)
17:45 Knutersintien pysäköintialue (Knutersintie 667)
17:50 Bakunkärr (Knutersintie 421)
17:55 Korvenportti (Knutersintie 256)
18:00 Byabäcken (Länsitie 242)
18:10 Nikkilän kirjasto
18:25 Kuusijärven ulkoilukeskus (V9719 ja V9720)
18:30 Hakunila, Kaskelanrinne (V9422 ja V9423)
18:45 Tikkurilan matkakeskus, laituri 10

Lue lisää Nuku yö ulkona-tapahtumasta: Nuku yö ulkona Kuusijärvellä, Korvenportissa ja Sipoonkorvessa

Hinnasto

Kertaliput:
Aikuisten lippu 2 € / matka
Lapset alle 7v. matkustavat ilmaiseksi.

Maksu suoritetaan kuljettajalle. Maksutapoina bussissa käyvät korttimaksu ja käteinen.

Retkeilyvinkkejä Sipoonkorpeen

Sipoonkorpi Hop-On Hop-Off mahdollistaa myös yhdensuuntaiset retket Sipoonkorvessa. Miltä kuulostaisi aamiainen Kuusijärvellä ja rentouttavan metsäretken jälkeen lounas Ravintola Tilassa Sipoon Knutersissa? Tutustu Sipoonkorpeen tarkemmin Metsähallituksen sivuilla.

Alla olevasta linkistä pääset tutustumaan Kesä-Kriden Sipoonkorpi -seikkailuihin.