Sibbo Storskog Hop-On Hop-Off bussen direkt till naturen

Sibbo storskog Hop-On Hop-Off-buss skjutsar igen vandrare till naturen från 7 maj till 25 september. Bussen kör runt Sibbo storskog på lördagar och söndagar på rutten Nickby, Dickursby och Mellungsbacka och stannar vid sammanlagt tio hållplatser.
Rutten trafikeras med en låggolvsbuss. Bussen har plats för fyra barnvagnar åt gången. Hundar får också tas med i bussen.

Kolla in den uppdaterade rutten och tidtabellerna nedan.

Trafiken på rutten sköts av Taksikuljetus Oy. Tjänsten har genomförts i samarbete med Vanda stad.

Hoppa ombord och kom och njut av naturen i Sibbo storskog, Finlands skogigaste skog!

Tidtabeller och rutt

Sipoonkorpi Hop-On Hop-Off tidtabel och hållplatserna 7.5.-25.9.2022. Bussen kör på lördag och söndag.

Runda 1
Dickursby – Mellungsbacka

9:00 Dickursby station, platform 10
9:10 Håkansböle, Brokärrsbrinken (hållplats V9422 ja V9423)
9:15 Hanaböle träsk (hållplats V9719 ja V9720)
9:30 Nickby biblioteket (Norra Skolvägen 2)
9:40 Byabäcken (Västervägen 242)
9:50 Storskogsporten (Knutersvägen 256)
9:55 Bakunkärr (Knutersvägen 421)
10:00 Knuters parkeringsplats (Knutersvägen 667)
10:05 Östersundom, K-Market (hållplats H5009 ja H5010)
10:15 Mellungsbacka metrostation, platform 12

Mellungsbacka – Dickursby

10:30 Mellungsbacka metrostation, platform 12
10:40 Östersundom, K-Market (hållplats H5009 ja H5010)
10:45 Knuters parkeringsplats (Knutersvägen 667)
10:50 Bakunkärr (Knutersvägen 421)
10:55 Storskogsporten (Knutersvägen 256)
11:00 Byabäcken (Västervägen 242)
11:10 Nickby biblioteket (Norra Skolvägen 2)
11:25 Hanaböle träsk (hållplats V9719 ja V9720)
11:30 Håkansböle, Brokärrsbrinken (hållplats V9422 ja V9423)
11:45 Dickursby station, platform 10

Runda 2
Dickursby – Mellungsbacka

13:00 Dickursby station, platform 10
13:10 Håkansböle, Brokärrsbrinken (hållplats V9422 ja V9423)
13:15 Hanaböle träsk (hållplats V9719 ja V9720)
13:30 Nickby biblioteket (Norra Skolvägen 2)
13:40 Byabäcken (Västervägen 242)
13:50 Storskogsporten (Knutersvägen 256)
13:55 Bakunkärr (Knutersvägen 421)
14:00 Knuters parkeringsplats (Knutersvägen 667)
14:05 Östersundom, K-Market (hållplats H5009 ja H5010)
14:15 Mellungsbacka metrostation, platform 12

Mellungsbacka – Dickursby

14:30 Mellungsbacka metrostation, platform 12
14:40 Östersundom, K-Market (hållplats H5009 ja H5010)
14:45 Knuters parkeringsplats (Knutersvägen 667)
14:50 Bakunkärr (Knutersvägen 421)
14:55 Storskogsporten (Knutersvägen 256)
15:00 Byabäcken (Västervägen 242)
15:10 Nickby biblioteket (Norra Skolvägen 2)
15:25 Hanaböle träsk (hållplats V9719 ja V9720)
15:30 Håkansböle, Brokärrsbrinken (hållplats V9422 ja V9423)
15:45 Dickursby station, platform 10

Runda 3
Dickursby – Mellungsbacka

16:00 Dickursby station, platform 10
16:10 Håkansböle, Brokärrsbrinken (hållplats V9422 ja V9423)
16:15 Hanaböle träsk (hållplats V9719 ja V9720)
16:30 Nickby biblioteket (Norra Skolvägen 2)
16:40 Byabäcken (Västervägen 242)
16:50 Storskogsporten (Knutersvägen 256)
16:55 Bakunkärr (Knutersvägen 421)
17:00 Knuters parkeringsplats (Knutersvägen 667)
17:05 Östersundom, K-Market (hållplats H5009 ja H5010)
17:15 Mellungsbacka metrostation, platform 12

Bussens ändhållplats på runda 3 är Mellungsbacka.

Vid parkeringsområdena stannar bussen längs vägen i parkeringsområdets omedelbara närhet.

En ruttkarta kommer inom kort.

Biljettpriser

Enkelbiljetter:
Vuxna 2 € / tur, barn under 7 år reser gratis.

Chaufförerna tar emot kortbetalningar och kontanter.

Utflykttipsar till Sibbo storskog

Med Sibbo storskogs Hop-On Hop-Off kan du också göra sådana utflykter i Sibbo storskog där du startar och avslutar på olika platser. Vad sägs om frukost vid Hanaböle träsk och, efter en avkopplande skogsutflykt, lunch på restaurangen Tila i Knuters i Sibbo? Bekanta dig närmare med Sibbo storskog på Forststyrelsens webbplats.