Nyheter
Höglandsboskap betar igen i Nickby Ådal på sommaren
Tre höglandskvigor, Diana, Edith och Mikaela, är åter på bete i Nickby Ådal, vilket främjar naturens mångfald. Betande främjar bevarande av öppna ängar i Ådalen och förebygger igenväxning av landskapet.
En inhägnad har byggts för kvigorna i Ådalen norr om Nickbyvägen från den gamla pumpstationen och i närheten av lekparken i Ådalen ända till Kumlabron (karta). Du får gärna komma och se på kvigorna utanför inhägnaden. Vänligen kom ihåg att djuren behöver en lugn miljö för att anpassa sig i den nya inhägnaden, så vänligen följ följande anvisningar då du besöker området:
- Man får inte gå in i inhägnaden och gå på ängen.
- Det är inte tillåtet att mata eller röra djuren.
- Elstängslet är spänningsförande – rör inte stängslet. Stängslet är inte farligt, men man kan eventuellt få en elektrisk stöt av det.
- Undvik höga ljud och plötsliga rörelser då du rör dig nära djuren.
Kvigorna som betar i Nickby kommer från Kallbäck Ranch, som ansvarar för deras skötsel under betessäsongen. Kvigornas välbefinnande granskas dagligen, och de har två dricksplatser i inhägnaden samt tillräckligt med utrymme och mat.
Om du dock observerar något under ditt besök som behöver utredas vidare, till exempel angående djurens välbefinnande, kan du vidare anmäla dina observationer. Vardagar kan eventuella observationer eller bekymmer anmälas till Sibbo kommuns chef för grönarbete Liisa Teijonsalo. Kvällar och veckoslut kan du kontakta Oskar Wiik i Kallbäck Ranch.

Senast uppdaterad 27.05.2026