Nyheter
Pumptrackbanan är öppen för användning i Segrisparken i Nickby – banan invigs den 13 september
På pumptrackbanan kan man skejta, cykla, sparkcykla och åka rullskridskor.
– För att alla ska kunna röra sig på banan på ett säkert och trivsamt sätt ska alla användare följa gemensamma regler, påminner idrottskoordinator Vilma Kalander.
På banan ska man använda hjälm och gärna även knä- och armbågsskydd. Den snabbare väjer alltid för den långsammare. Det rekommenderas att användare kommer tillsammans överens om att åka i samma riktning. Det är bra att bekanta sig med banan först i lugn och ro innan man åker för första gången. Idrottsplatsskötarna påminner också om att var och en kan med eget agerande hålla banan och dess omgivning städade. Släng alltså skräp i sopkärlet!
Banan är belägen i Nickby i Sibbo på adressen Kyrkängsvägen 27. Bilar kan parkeras på parkeringsplatsen vid Nickby Hjärta på adressen Stora Byvägen 12. Parkeringsplatsen ligger på ett 600 meters gångavstånd från banan. Banan kommer fortfarande att färdigställas under den närmaste tiden, men arbetena påverkar inte användningen av banan i någon större utsträckning.
Välkommen till invigningen av pumptrackbanan
Pumptrackbanan invigs den 13 september 2026 kl. 11–13. Då invigs banan officiellt till bruk och kommuninvånarna kan bekanta sig med den nya idrottsanläggningen och testa på banan.
Invigningsprogrammet inkluderar invigningstal, teknikhandledning på pumptrackbanan, lekfull tävling och utlåning av sparkcyklar. Sibbe-varg besöker evenemanget. Under evenemanget erbjuds även avgiftsbelagd pop-up-cykelservice. Evenemangets samarbetspartner är ishockeyföreningen Sibbo Wolf rf, Nikkilän Polkupyörähuolto tmi och Coach Elina som tränar cyklister i fysik och teknik.
Idrottstjänsterna önskar alla välkomna till invigningen. Kom ihåg att ta med dig hjälm om du vill testa på banan. Evenemanget har ingen inträdesavgift och är öppet för alla.
Pumptrackbanan stöder kommunens strategiska mål
Byggandet av banan inleddes i juli, och entreprenaden framskred snabbare än beräknat. Byggandet på området omfattade jordbyggnadsarbeten och asfaltering. Entreprenaden var ursprungligen beräknad att färdigställas i slutet av september.
Pumptrackbanan kompletterar idrott- och rekreationstjänsterna i Nickby och stöder Sibbo kommuns mål att öka på motions- och friluftsmöjligheterna för kommuninvånarna. Den nya banan erbjuder en mötesplats för aktiv samvaro och självständig motion i Segrisparken året runt.
Med hjälp av den asfalterade pumptrackbanans kullar och kurvor kan cyklister, sparkcyklister och skejtare hålla farten på banan med kroppens rörelser utan att behöva trampa eller sparka konstant. Banan är avsedd för användare i alla åldrar, och målet med banan är att uppmuntra Sibboborna att motionera och tillbringa tid utomhus. Kommunens strategiska mål är att utveckla välfärdsfrämjande tjänster för invånare i alla åldrar samt arbeta för att Sibboborna motionerar alltmer.
Senast uppdaterad 03.09.2026