Sibbo kommun och elitidrottaren Senni Salminen inleder ett samarbete för att öka på Sibbos välkändhet

Sibbo kommun vill med sin marknadsföring berätta om sina styrkor på ett tydligt och konkret sätt: hurdan Sibbo är som kommun, vem passar hit och varför är Sibbo en bra plats att bo, leva och utvecklas på under olika skeden av livet? Ett av spetsprojekten i kommunens strategi är att förbättra kommunens livskraft, dragkraft och konkurrenskraft både för gamla och nya invånare. Sibbo kommun inleder ett pilotsamarbete med elitidrottaren Senni Salminen som en del av denna helhet.  

Sibbo är ett hem för trestegshopparen 

Senni Salminen är en mästerskapsmedaljör och flerfaldig finländsk mästare i tresteg som har bott i Sibbo i redan ett par år. Sibbo är för henne framför allt ett hem dit det är bra att återvända efter en tävlingsresa och där vardagen känns smidig och betydelsefull. Familjen, den lugna miljön och de högklassiga träningsomständigheterna bildar en helhet som stöder elitidrottarens livssituation. 

-Sibbo är en plats där det är nära till naturen, gemenskapen och vardagens tjänster. Jag värdesätter speciellt lugn och ro samt närheten till naturen med dock en kort väg till flygfältet, berättar Senni Salminen. 

Bild: Justus Hirvi

Senni Salminen sitter på terrassen och ler. I bakgrunden syns ett vackert åkerlandskap.

En betydande del av Salminens träningsvardag äger rum i Kervo-Sibbo Idrottshallar, som erbjuder träningsomständigheter på OS-nivå till elitidrottare. Samtidigt är idrottshallarna öppna för alla som vill röra på sig. Idrottshallarna är ett konkret exempel på Sibbos satsningar på motion, välfärd och högklassiga tjänster. Även Nickby centralidrottsplan hör till Salminens favoritplatser. Enligt henne erbjuder Sibbo en lugnande miljö för motion och träning som hjälper att koncentrera på det väsentliga. 

Samarbete som syns och uppmuntrar 

I och med samarbetet vill Sibbo kommun vara med och heja på Sibboidrott och lyfta fram det lokala kunnandet och den lokala andan att göra och lyckas tillsammans. Under samarbetsavtalet delar Senni Salminen med sig av sin vardag och träning i Sibbo på sina sociala medier och lyfter fram Sibbo kommun och dess styrkor. Samarbetet syns i Salminens publicerade inlägg och stories, och de ger oss en inblick i elitidrottarens vardag ur ett Sibboperspektiv. Salminen dyker också upp i Sibboevenemang och Sibbos logo pryder hennes träningskläder. Sibbo kommun betalar 7 000 euro till idrottaren för samarbetsavtalet. Avtalsperioden är ett år.  

-Vi vill vara med och heja på Sibboidrottarnas framgångar och visa att Sibbo är en plats där det finns utrymme att växa, utvecklas och ha framgång både i idrotten och i livet för övrigt. Vi i kommunen har en motionsvänlig attityd och goda idrottsmöjligheter för både elitidrottare och vanliga motionärer, konstaterar kommundirektör Mikael Grannas. 

Senast uppdaterad 12.05.2026