Nyheter
Objekt för deltagande budgetering har färdigställts under sommaren – de idéer som ungdomarna röstade fram syns redan i Sibbo
Idéer som fick mest röster i projektet för deltagande budgetering våren 2025 har redan genomförts. Till Nickby Hjärta har tre soffor skaffats med deltagande budgetering, och de är i elevernas bruk från och med september 2025. I augusti har bänkar och bordsgrupper installerats till Molnträsk och Tasträsk. De förbättrar badsträndernas trivsel. Festen i Unkan som vann röster ordnas senare på hösten som en del av halloween. Gratis evenemang ordnas i Nickby våren 2026. Ungdoms- och Kulturtjänsterna meddelar mer om dessa senare.
”Det är fint att se att ungdomarnas förslag har skridit från ord till handling så här snabbt. Ungdomarna får erfara hur deras idéer faktiskt påverkar och syns i vardagen. Ett stort tack för det till sakkunniga i idrotts-, utbildnings-, ungdoms- och kulturtjänsterna. Samarbetet mellan sektorerna har fungerat väldigt bra i detta projekt,” konstaterar planerare Antti Ollikainen, som ansvarar för växelverkan med invånarna för sektorn för samhälle och miljö i Sibbo kommun.
Nästan 500 ungdomar röstade om idéerna
Målgruppen för projektet för deltagande budgetering år 2025 var Sibbobor i åldern 13–18 år, och de ombads dela med sig av sina idéer om objekt som skulle kunna förbättra närmiljöns trivsel. Under våren 2025 samlades idéer in i högstadieskolorna, läroanstalterna i andra stadiet samt ungdomslokalerna i Sibbo. Till den deltagande budgeteringen reserverades ett anslag på 25 000 euro från budgeten för sektorn för samhälle och miljö.
Sammanlagt 458 ungdomar gav sin röst. Under omröstningen kunde man rösta bland 19 idéer som ungdomarna hade föreslagit. Utgående från omröstningen valdes följande fem idéer som fick mest röster:
- 2–3 soffor till Nickby Hjärta, budget 6 000 € – 124 röster
- Fler bänkar till Molnträsk, budget 4 000 € – 95 röster
- Gratis evenemang i Nickby, budget 10 000 € – 85 röster
- Förbättringar till Tasträsk, budget 4 000 € – 80 röster
- Limsa-, chips- och dippfest i Unkan, budget 1 000 € – 71 röster
Deltagande budgetering är ett konkret sätt för kommuninvånarna att påverka utvecklingen av den egna livsmiljön. Deltagande budgetering är ett sätt att öka på gemenskapen och uppmuntra invånarna att delta i det lokala beslutsfattandet. Målet är även att utveckla dialogen mellan invånarna och kommunen. Mer information om deltagande budgetering och genomförda projekt finns på kommunens webbsida för deltagande budgetering.
Senast uppdaterad 08.09.2025