Byggnadstillsynen / Kontaktuppgifter

I lovberedning och anknytande rådgivning är det uppehåll 4.7. – 12.8.2022.

Byggnadsinspektörernas telefondejour har öppet under de här veckorna måndagar, onsdagar och fredagar kl. 10–11

  • 22.6–1.7, Olli Törne, tel. 050 071 7263
  • 7.7–19.7, Juho Eskelinen, tel. 050 476 9467
  • 18.7–22.7, Jenny Isaksson, tel. 040 191 4523
  • 25.7–28.7, Olli Törne, tel. 050 071 7263
  • 8–12.8, Jani Kilpiä, tel. 050 468 4223 ja Olli Törne, tel. 050 071 7263

Förberedelse av lov som behandlas i byggnads- och miljöutskottet (radhus, höghus, industribyggnader mm.)
Byggnadstillsynschef Ulla-Maija Upola
+358 40 191 6032
ulla-maija.upola@sipoo.fi

Byggnadstillsynsavgifter, ärenden som gäller byggnads- och miljöutskottet
Byggnadstillsynssekreterare Sofia Uí Shúilleabháin
+358 40 191 4234
sofia.uishuilleabhain@sipoo.fi

Mottagning av ansökningar
Lovsekreterare Paula Kling
+358 40 191 4367
paula.kling@sipoo.fi

Tillståndsassistent Tarja Wahlström
+358 40 186 5468
tarja.wahlstrom@sipoo.fi

 

Bygglov

Lovarkitekter nås bäst per e-post eller per telefon mån., ons., fre. kl. 10-11.

Områden A – Norra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”) och Tasträsk planområden
Lovarkitekt Tytti Mäntyoja
+358 40 191 4236
tytti.mantyoja@sipoo.fi

Lovingenjör Sami Nurme
+358 40 195 6845
sami.nurme@sipoo.fi

Områden B – Södra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”) och Bybergsvägens planområde, inte Tasträsk planområden
Lovarkitekt Tove Hagman, är borta åtmistone ända till 31.7.2022.
+358 40 660 5148
tove.hagman@sipoo.fi

Syner, inspektioner och arbetsledaransökningar

Nås bäst per e-post eller per telefon mån., ons., fre. kl. 10-11.

Radhus, höghus och företagsbygge
Ledande byggnadsinspektör  Olli Törne
+358 50 071 7263
olli.torne@sipoo.fi

Papper lov
Byggnadsinspektör Jenny Isaksson
+358 40 191 4523
jenny.isaksson@sipoo.fi

Områden A – Norra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”)
Byggnadsinspektör Juho Eskelinen
+358 50 476 9467
juho.eskelinen@sipoo.fi

Områden B – Södra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”)
Byggnadsinspektör Jani Kilpiä
+358 50 468 4223
jani.kilpia@sipoo.fi

Övervakning av den byggda miljön

Miljöövervakningen kontaktuppgifter