Byggnadstillsynen / Kontaktuppgifter

Byggnadstillsynens verksamhet är överbelastad. Tag i första hand kontakt via e-post, vi kan tyvärr inte svara på telefonsamtal utanför telefontiderna.

Vi svarar på frågor per e-post så snart vi har möjlighet, men en viss fördröjning av svaren på upp till två veckor är möjlig.

Tack för er förståelse!

Förberedelse av lov som behandlas i byggnads- och miljöutskottet (radhus, höghus, industribyggnader mm.)
Byggnadstillsynschef Ulla-Maija Upola
+358 40 191 6032
ulla-maija.upola@sipoo.fi

Byggnadstillsynsavgifter, ärenden som gäller byggnads- och miljöutskottet
Byggnadstillsynssekreterare Sofia Uí Shúilleabháin
+358 40 191 4234
sofia.uishuilleabhain@sipoo.fi

Mottagning av ansökningar
Lovsekreterare Paula Kling
+358 40 191 4367
paula.kling@sipoo.fi

Tillståndsassistent Tarja Wahlström
+358 40 186 5468
tarja.wahlstrom@sipoo.fi

Beställning av arkivkopior
Teknisk assistent Leo Alahäivälä
leo.alahaivala@sipoo.fi
Obs! Beställning av arkiverat material endast via e-post.

Bygglov

Lovarkitekter nås bäst per e-post eller per telefon mån., ons., fre. kl. 10-11.

Områden A – Norra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”) och Tasträsk planområden
Lovarkitekt Tytti Mäntyoja
+358 40 191 4236
tytti.mantyoja@sipoo.fi

Områden B – Södra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”) och Bybergsvägens planområde, inte Tasträsk planområden
Lovarkitekt Tove Hagman
+358 40 660 5148
tove.hagman@sipoo.fi

Undantagsbeslut, avgörande av planeringsbehov
Lovberedare Vesa Ruponen
Nås bäst per e-post eller per telefon mån., ons., fre. kl. 10-11
+358 40 191 4235
vesa.ruponen@sipoo.fi

Syner, inspektioner och arbetsledaransökningar

Nås bäst per e-post eller per telefon mån., ons., fre. kl. 10-11.

Radhus, höghus och företagsbygge
Ledande byggnadsinspektör  Olli Törne
+358 50 071 7263
olli.torne@sipoo.fi

Papper lov
Byggnadsinspektör Jenny Isaksson
+358 40 191 4523
jenny.isaksson@sipoo.fi

Områden A – Norra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”)
Byggnadsinspektör Juho Eskelinen
+358 50 476 9467
juho.eskelinen@sipoo.fi

Områden B – Södra sidan av Oljevägen (titta på ”Vastuualueet kartalla”)
Byggnadsinspektör Jani Kilpiä
+358 50 468 4223
jani.kilpia@sipoo.fi

Övervakning av den byggda miljön

Miljöövervakare har telefontid tis kl. 10-11 samt ons och tors kl. 12-13.

Syner gällande avfallshantering, olovligt byggande, ingripande i nedskräpningsfall
Miljöövervakare  Ida Saaristo
+358 40 627 7806
ida.saaristo@sipoo.fi