Rakennusvalvonta / Yhteystiedot

Lupakäsittelyssä ja siihen liittyvässä neuvonnassa on kesätauko 4.7. – 12.8.2022.

Rakennustarkastajien puhelinpäivystys on näiden viikkojen aikana maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 10–11.

  • 22.6–1.7, Olli Törne, puh. 050 071 7263
  • 7.7–19.7, Juho Eskelinen, puh. 050 476 9467
  • 18.7–22.7, Jenny Isaksson, puh. 040 191 4523
  • 25.7–28.7, Olli Törne, puh. 050 071 7263
  • 1.8–12.8, Jani Kilpiä, puh. 050 468 4223 ja Olli Törne, puh. 050 071 7263


Rakennus- ja ympäristövaliokunnassa käsiteltävien lupien valmistelu (rivitalot, kerrostalot, teollisuusrakennukset yms.)

Rakennusvalvontapäällikkö Ulla-Maija Upola
+358 40 191 6032
ulla-maija.upola@sipoo.fi

Rakennusvalvontamaksut, rakennus- ja ympäristövaliokuntaa koskevat asiat
Rakennusvalvontasihteeri Sofia Uí Shúilleabháin
+358 40 191 4234
sofia.uishuilleabhain@sipoo.fi

Rakennuslupien vastaanotto, lupavalmistelu
Lupasihteeri Paula Kling
+358 40 191 4367
paula.kling@sipoo.fi

Lupa-assistentti Tarja Wahlström
+358 40 186 5468
tarja.wahlstrom@sipoo.fi

 

Rakennuslupa

Lupa-arkkitehdit ovat parhaiten tavoitettavissa sähköpostitse tai puhelimitse maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 10-11.

Alue A – Öljytien pohjoispuoli (katso ”Vastuualueet kartalla”) ja Taasjärven kaava-alueet
Lupa-arkkitehti Tytti Mäntyoja
+358 40 191 4236
tytti.mantyoja@sipoo.fi

Lupainsinööri Sami Nurme
+358 40 195 6845
sami.nurme@sipoo.fi

Alue B – Öljytien eteläpuoli (katso ”Vastuualueet kartalla”) ja Kylävuorentien kaava-alue (ei Taasjärven kaava-alueet)
Lupa-arkkitehti Tove Hagman, poissa ainakin 31.7.2022 saakka.
+358 40 660 5148
tove.hagman@sipoo.fi

Katselmukset, tarkastukset ja työnjohtajahakemukset

Parhaiten tavoitettavissa sähköpostitse tai puhelinaikana maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 10-11.

Rivitalot, kerrostalot ja muu yritysrakentaminen
Johtava rakennustarkastaja Olli Törne
+358 50 071 7263
olli.torne@sipoo.fi

Paperiset luvat
Rakennustarkastaja Jenny Isaksson
+358 40 191 4523
jenny.isaksson@sipoo.fi

Alue A – Öljytien pohjoispuoli (katso ”Vastuualueet kartalla”)
Rakennustarkastaja Juho Eskelinen
+358 50 476 9467
juho.eskelinen@sipoo.fi

Alue B – Öljytien eteläpuoli (katso ”Vastuualueet kartalla”)
Rakennustarkastaja Jani Kilpiä
+358 50 468 4223
jani.kilpia@sipoo.fi

Rakennetun ympäristön valvonta

Ympäristövalvonnan yhteystiedot