Elokuun alusta bussilla pääsee suoraan Söderkullasta Vantaan Tikkurilaan. Uudenmaan ELY-keskus on hankkinut vuoron U999, joka aloittaa liikennöinnin 1.8. ja ajaa arkipäivisin reitillä Porvoo-Söderkulla-Tikkurila.
bussi Söderkullassa
Bussi U999 kulkee Porvoosta moottoritietä pitkin ja poikkeaa Söderkullassa ajaen maantietä 170 Kalkkirannan ja Massbyn liittymien välillä. Vantaan puolella bussi ajaa Kehä III:ta, mutta poikkeaa Ikean kohdalta katuverkolla ja ajaa muun muassa Kyytitien ja Jokiniemenkadun kautta Tikkurilan rautatieasemalle.
Lisätietoa aikatauluista ja reitistä löydät Matkahuollon sivuilta sekä myöhemmin myös HSL:n reittioppaasta. Matka on ostettavissa ennakkoon Matkahuollon sivuilta. HSL:n alueella matkustaessasi tarvitset matkastasi riippuen C-lipun, D-lipun tai CD-lipun. Voit myös ostaa Matkahuollon lipun käteisellä linja-autonkuljettajalta.
Sipoon kunta ja Folkhälsan ovat yhteistyössä järjestäneet kaksikielisen uimakoulun tänä kesänä. Luonnon helmassa on taitoryhmässä saanut oppia oikean uintitekniikan koulutettujen opettajien ohjauksessa ja toisen kielen kuuleminen on tullut kaupan päälle.
Kuva: Victor Paul
Teksti ja kuvat: Victor Paul
Uimakoulun hyödyt eivät rajoitu pelkästään kielen ja uintitekniikan oppimiseen, vaan samalla oppii myös meritaitoja, Janica Sundbäck, Folkälsanin uintiasiamies Sipoossa, kertoo. Meritaidoilla Sundbäck viittaa muun muassa meripelastustaitoihin, pelastusliivien käyttöön sekä perustavanlaatuisin taitoihin, jotka liittyvät veden kanssa tekemiseen. Sundbäck on toiminut Folkhälsanin uintiasiamiehenä Sipoossa vuodesta 1998 lähtien. Tämä tarkoittaa sitä, että hän on vastannut Folkhälsanin uimakoulujen järjestämisestä Sipoossa.
Kuva: Victor Paul
Janica Sundbäck toimii Folkhälsanin uintiasiamiehenä Sipoossa.
Kysyessäni mikä on saanut Sundbäckin toimimaan uintiasiamiehenä näin pitkään, hän vastaa, että uinti on hänen sydäntä lähellä. Se onkin helppo päätellä Sundbäckin iloisesta ja leppoisesta asenteesta, jonka hän on tuonut mukanaan Pilvijärvelle tänä puoliaurinkoisena heinäkuisena maanantaina.
Näyttää siltä, että lapset ovat viihtyneet taitoryhmässä, jonka ohjauksesta uintiopettaja Kasper Portin, taustaltaan liikunnanohjaaja, on vastannut. Taitoryhmä sopii lapsille, joilla on tekniikkamerkki suoritettuna tai sitä vastaavia uintitaitoja. Tämä tarkoittaa sitä, että osaa muun muassa uida 25 metriä selkäkroolia ja rintauintia. Taitoryhmän tarkoituksena on oppia uintitekniikka oikealla tavalla treenaamalla muun muassa selkäkroolia, krooliuintia ja rintauintia Sundbäck selventää.
Hans Arnold, joka tänä syksynä aloittaa toisella luokalla Södra Paipis skolanissa, on ollut tyytyväinen uimakouluun. Lisäksi hän on pitänyt uintiopettajasta Portinista, koska hän ”opettaa oikealla tavalla”. Arnold pitää eniten sukeltamisesta, selkäkroolista ja myyräuinnista ja hän sanoo viihtyvänsä luonnon uimakoulussa, kuten täällä Pilvijärvellä. Uinnin perustaidot hän on oppinut aiemmin Sipoon opiston ”Vesipeuhu”-kurssilla, joka järjestetään myös tänä syksynä Nikkilässä. Arnoldin mukaan on tärkeää osata uida, jotta selviäisi jos esimerkiksi putoaisi veneeltä veteen.
Kuva: Victor Paul
Hans Arnold viihtyy kaikesta päätellen uimakoulussa.
Arnoldin äiti Sofia Arnold on myös käynyt uimakoulua Pilvijärvellä aikoinaan ja oppi sen avulla uimaan. Hänkin mainitsee uimataidon olevan tärkeää hengenpelastusnäkökulmasta, kun oppii sekä uimaan itse, että pelastamaan muita.
Uimakoulu on tältä päivältä ohi ja huomenna on taas aika palata takaisin, säästä riippumatta. Ja siinä ulkouimakoulun charmi lieneekin piilevän. Joskus sataa ja joskus on kylmää, mutta usein on myös lämpimän kesäistä. Yksi asia on varmaa – veden tuoksu, rannalla juokseminen, lämmittävä aurinko ja ystävä johon tutustui – uimakoulussa luodaan pitkään säilyviä muistoja.
Folkhälsanin uimakoulut, jotka järjestetään yhteistyössä kunnan kanssa, järjestetään kesäisin Sipoossa. Ilmoittautuminen näihin uimakouluihin aukeaa pääsääntöisesti maalis- tai huhtikuussa. Usein järjestetään uimakouluja myös koulujen muina loma-aikoina, kuten esimerkiksi hiihtolomalla. Pidä Toimintaa lapsille ja nuorille-sivu seurannassa täällä kunnan verkkosivulla tietääksesi, milloin seuraava uimakoulu järjestetään. Muutoin Sipoon opisto järjestää uimakouluja, ja ilmoittautuminen uimakouluihin aukeaa 17.8 kello 12.00. Lisätietoa ilmoittautumisesta ja kurssitarjonnasta löydät Sipoon opiston opinto-oppaasta vuodelle 2022–2023, sivulta 75 alkaen. Kunta järjestää myös erityisuintia liikuntarajoitteisille, lievästi kehitysvammaisille sekä lapsille, joilla on motorisia ja sosiaalisia vaikeuksia. Tietoa erityisuinnista löydät täältä.
Söderkullaan tulee lisää kausivaloja tuomaan valoa ja iloa pimeisiin vuodenaikoihin! Sipoon kunta asentaa Uudelle Porvoontielle Söderkullantien ja Amiraalintien välille uusia kausivaloja syksyn 2022 aikana. Nyt asukkailla on mahdollisuus päästä äänestämään omaa suosikkiaan kolmesta eri vaihtoehdosta.
Kausivaloista on tehty kolme vaihtoehtoista teemaa, joita havainnollistetaan mallikuvilla. Sipoolaiset voivat äänestää mielestään parasta teemaa 5.8.2022 saakka. Kausivalot toteutetaan ensi syksyn aikana eniten ääniä saaneen vaihtoehdon pohjalta.
Tutustu vaihtoehtoihin ja äänestä suosikkiasi osoitteessa: Maptionnaire
18–59-vuotiaat riskiryhmiin kuuluvat sekä kaikki 60 vuotta täyttäneet voivat nyt varata rokoteajan Sipoossa, jos kolmannesta rokoteannoksesta on kulunut vähintään kolme kuukautta. Muutos perustuu THL:n rokotussuosituksen laajentumiseen.
Sairastettu koronatauti vastaa yhtä rokoteannosta. Jos on saanut kolme rokoteannosta ja sairastanut koronan kerran tai useammin, ei tarvitse nyt tehosteannosta.
Verkkoajanvaraus osoitteessa koronarokotusaika.fi on aluksi laajennettu toimimaan yli 70-vuotiaille. 18–59-vuotiaat riskiryhmäläiset sekä kaikki 60–69-vuotiaat voivat varata rokoteajan Sipoossa puhelimitse numerosta 09 2353 6001 maanantaista perjantaihin kello 9–15. Kunnan verkkosivuilla tiedotetaan myöhemmin, kun koronarokotteiden verkkoajanvaraus on laajentunut toimimaan myös 18–59-vuotiaille riskiryhmäläisille ja kaikille 60–69-vuotiaille. 70 vuotta täyttäneet sekä henkilöt, joille neljättä rokoteannosta on aiemmin suositeltu, voivat tarvittaessa varata rokoteajan myös puhelimitse.
Jo aiemmin neljänsiä koronarokotuksia on suositeltu 12 vuotta täyttäneille vakavasti immuunipuutteisille, 70–79-vuotiaille riskiryhmiin kuuluville, 80 vuotta täyttäneille, iäkkäiden hoivakodeissa asuville ja iäkkäille, jotka ovat järjestetyn kotihoidon tai omaishoidon piirissä sekä niille iäkkäille (yli 65-vuotiaille), jotka tarvitsevat toisen henkilön apua arjessa selviytymiseen terveytensä ja/tai toimintakykynsä takia. Verkkoajanvaraus on auki osoitteessa koronarokotusaika.fi myös näihin ryhmiin kuuluville.
Sipoon kunnan rakennus- ja ympäristövaliokunnan 16.6.2022 (88 §) tekemän ympäristövalvonnan ratkaisuvallan toimivaltajaon nojalla ympäristövalvontapäällikkö on hyväksynyt Eriksnäsin asukasyhdistys ry:n ilmoituksen ja antanut sen johdosta toimintaa koskevia määräyksiä.
Ympäristövalvontapäällikön päätös 14.7.2022 § 9 ja siihen liittyvä valitusosoitus ovat julkisesti nähtävinä sähköisesti osoitteessa www.julkipano.fi sekä pdf versiona 15.7.-22.8.2022.
Sipoon kunnan rakennus- ja ympäristövaliokunnan 16.6.2022 (88 §) tekemän ympäristövalvonnan ratkaisuvallan toimivaltajaon nojalla ympäristövalvontapäällikkö on hylännyt Bengt Robert Rossanderin ilmoituksen.
Ympäristövalvontapäällikön päätös 14.7.2022 § 10 ja siihen liittyvä valitusosoitus ovat julkisesti nähtävinä sähköisesti osoitteessa www.julkipano.fi sekä pdf versiona 15.7.-22.8.2022.
Sipoon kunnan rakennus- ja ympäristövaliokunnan 16.6.2022 (88 §) tekemän ympäristövalvonnan ratkaisuvallan toimivaltajaon nojalla ympäristövalvontapäällikkö on hyväksynyt Marko Ojasen ilmoituksen ja antanut sen johdosta toimintaa koskevia määräyksiä.
Ympäristövalvontapäällikön päätös 14.7.2022 § 8 ja siihen liittyvä valitusosoitus ovat julkisesti nähtävinä sähköisesti osoitteessa www.julkipano.fi sekä pdf versiona 15.7.-22.8.2022.
Valtuusto on päätöksellään 16.5.2022 § 38 hyväksynyt uudelleen ELY-keskuksen oikaisupyynnön jälkeen korjatun B17 Majvik 1. (maatalousalueet) asemakaavan.
Nikkilän pääkirjastossa ja Söderkullan kirjastossa on esillä kesänäyttelyitä. Voit myös lainata ulko- ja seurapelejä, joita voit ottaa mukaasi kotiin tai mökille. Katso Oscar-palkittua elokuvaa tai kuuntele äänikirjaa. Kirjastolla on myös paljon sähköisiä palveluita, mikä helposti unohtuu.
Keskustelutuokion jälkeen kirjastotuottaja Paola Dadda-Lönnströmin kanssa on selvää, että kirjastolla voi tehdä paljon muutakin kuin lainata kirjoja. Voit esimerkiksi lainata ulkopelejä ja seurapelejä, kuten petankkia, shakkia tai Aliasta.
– Voit ottaa pelit mukaan kotiin tai mökille, Dadda-Lönnström lisää.
Mikä olisikaan kesä ilman taidetta? Nikkilän pääkirjastossa on heinäkuun loppuun asti MINI-näyttely, jossa on valikoima taidelainaamon uusia pieniä teoksia, jotka eivät ole aiemmin olleet taidelainaamon kokoelmissa. Söderkullan kirjastossa on sen sijaan elokuun loppuun asti italialaisen taitelijan Enrico MazzonenStaglieno-näyttely.
Kirjastolla on myös runsas valikoima sähköisiä palveluja. Niissä hyvä puoli on, että voit käyttää palveluja missä tahansa ja vältyt kantamiselta. Voit esimerkiksi kuunnella äänikirjaa tai katsoa elokuvaa mökillä. Katsottavissa on muun muassa Oscar-palkittu elokuva Parasite tai Nuoren naisen muotokuva, joka on saanut hienoja arvosteluja. Musiikille on myös erikseen osio sähköisissä palveluissa, josta löydät korkealaatuisia nauhoitettuja konsertteja, oopperoita sekä opetusmateriaalia. Muistathan, että voit myös lukea paikallislehtiä tai ulkomaalaisia lehtiä sähköisissä palveluissa.
Kirjastotuottaja Paola Dadda-Lönnström.
Löydät kaikki e-aineistot osoitteesta helle.finna.fi ja kirjautumista varten tarvitset kirjastokorttisi sekä tunnuslukusi. Samasta osoitteesta voit myös varata kirjastoainestot ennakkoon, Dadda-Lönnström muistuttaa. Etsi haluamaasi kirjaa, aikakausilehteä tai videopeliä osoitteessa helle.finna.fi ja varaa aineisto. Saat viestin, kun aineisto on noudettavissa kirjastosta. Dadda-Lönnström haluaa tuoda esiin, että pääsy kaikkeen tähän laadukkaaseen aineistoon on ilmaista ja tarjolla yhdenvertaisesti kaikille.
Lopuksi Dadda-Lönnström muistuttaa, että kirjaston henkilökunta on tiedonhaun ammattilaisia ja he ovat olemassa kysymyksiäsi varten. Dadda-Lönnström kertoo, että henkilökunta antaa mielellään vinkkejä kirjaston kaikesta tarjonnasta. Henkilökunnalle esitetyt kysymykset ovat vaihtelevia ja koskevat välillä myös Sipoon ulkopuolisia asioita:
– On kysytty, miten bussin löytää Espoossa tai kuinka raitiovaunuun pääsee. Autamme mielellämme, koska tiedämme niitäkin asioita välillä, Dadda-Lönnström sanoo nauraen.
Etelä-Sipoossa entisen huoltoaseman tiloissa toimiva Box Café & Grill syntyi viitisen vuotta sitten yrittäjä Riika Pikkuvirran ajatuksesta tarjota paikallisille vähän parempaa grilliruokaa. Pian burgereiden suosio kasvoi ja yritys päätti panostaa niihin. Se kannatti, sillä nyt yritys on rankattu yhdeksi Suomen parhaista burgeriravintoloista Burger Lovers Finland -yhteisön avoimessa yleisöäänestyksessä. Tänä päivänä paikka houkuttelee kyläläisten lisäksi myös kotimaisia ja ulkomaisia matkailijoita.
Uuden Porvoontien varressa sijaitseva Box Café & Grill ei ole mikään perinteinen ravintola. Jo miljöö entisen huoltoaseman tiloissa tien varressa luo paikalle omaleimaisen tunnelman, joka jatkuu aina ravintolan sisällä olevaan sisustukseen saakka. Box Café & Grill huokuu paikallisuutta. Aamuisin ja iltaisin oman kylän eläkeläiset käyvät kahvittelemassa ja puolenpäivän aikaan lounastajat luovat oman tunnelmansa.
Sana maukkaista burgereista ja omaleimaisesta paikasta on kirinyt viiden vuoden aikana myös Boxin kylän ja Sipoon ulkopuolelle, sillä tänä päivänä asiakkaita käy kauempaakin. Hyvä uusi pyöräilytie houkuttelee polkijoita pitämään taukoja sekä ulkomaalaiset matkailijat ovat haltioissaan seuratessaan paikallista elämää burgereita nauttiessaan.
Ilman hyvää ruokaa ei ravintola kuitenkaan voi menestyä ja saada tunnustusta. Määrätietoista kehitystyötä burgereiden osalta on tehty viimeisten vuosien aikana ravintolapäällikkö Jukka Finnin johdolla. Ruuan laatuun on panostettu ja kaikki burgereissa käytetyt raaka-aineet ovat kotimaisia. Paikallisuutta suositaan siltä osin kuin se on mahdollista ja esimerkiksi kalaburgerin pihvi on paikallisen kalastajan Åkerfelts Fiskin varta vasten kyseistä burgeria varten valmistama. ”Burgerit yllättävätkin usein laadukkuudellaan ja herkullisuudellaan, kun kontrasti paikan ja ruuan välillä on niin iso” yrittäjä Riika pohtii.
Tällä hetkellä listalta löytyy suosittujen burgereiden lisäksi aina myös viikoittain vaihtuva eri maailman makuja mukaileva burgeri, joka onkin yrittäjä Riikan suositusburgeri: ”Lyhyestä myyntiajasta huolimatta jokainen kehitetty burgeri on tarkkaan mietitty ja työporukalla koemaistettu. Vaihtuva burgeri kutsuu aina makumatkalle! Listalla olevista burgereista suosituin on pekonia sisältävä Box Bacon, mutta oma lempparini on tulisempi Diablo Burger. Se on voimakkaammin maustettu, joten ihan hitti kesäisin.”
Burgereita voi nauttia paikan päällä tai ne saa myös tilattua ja maksettua nettisivujen kautta ennakkoon. Asiakkaan niin toivoessa ne toimitetaan myös suoraan autolle sovittuun aikaan.”