< Ajankohtaista
28.08.2013

Itä-Uudenmaan yhdistymisselvitys alkumetreillä

Uusi kuntarakennelaki astui voimaan 1.7.2013 ja kuntien on nyt selvitettävä mahdollista yhdistymistä johonkin toiseen kuntaan. Itä-Uudenmaan kunnista ja kaupungeista Askola, Lapinjärvi, Loviisa, Myrskylä, Pornainen, Porvoo ja Sipoo päättivät keväällä 2013 tehdä yhdistymisselvityksen mahdollisen uuden kaupungin perustamiseksi.

Selvityksen päätavoitteena on aikaansaada esitys selvitykseen osallistuvien kuntien ja kaupunkien mahdollisesta yhdistymisestä sekä laatia siihen liittyvä yhdistymissopimus liitteineen.

Itä-Uudenmaan yhdistymisselvitystä ohjaamaan valitaan poliittinen 14 hengen ohjausryhmä, jonka edustajat kuntien ja kaupunkien hallitukset valitsevat syyskuun aikana. Selvitys on tarkoitus tehdä virkamiestyönä työryhmissä yhteistyössä ulkopuolisten talous-, palveluverkko-, prosessi- ja soteasiantuntijoiden kanssa. Selvitys alkaa syksyn 2013 aikana ja työ päättyy joulukuussa 2014, jolloin kuntien ja kaupunkien valtuustot ottavat kantaa selvitystyön pohjalta tehtyyn mahdolliseen yhdistymissopimusehdotukseen.

Lisätietoja:
Mikael Grannas, kunnanjohtaja, Sipoo, puh. 040 752 9803, mikael.grannas@sipoo.fi
Olavi Kaleva, kaupunginjohtaja, Loviisa, puh. 0440 555 212, olavi.kaleva@loviisa.fi
Jukka-Pekka Ujula, kaupunginjohtaja, Porvoo, puh. (019) 520 2200, jukka-pekka.ujula@porvoo.fi
Esko Rautiainen kunnanjohtaja, Askola, puh. 040 8211 045, esko.rautiainen@askola.fi
Markku Hyttinen, kunnanjohtaja, Pornainen, puh. 040 724 6907, markku.hyttinen@pornainen.fi
Christian Sjöstrand, kunnanjohtaja, Lapinjärvi, puh. 050 599 7876, christian.sjostrand@lapinjarvi.fi
Jouko Asuja, kunnanjohtaja, Myrskylä, puh. 040 5151 701, jouko.asuja@myrskyla.fi


Viimeksi muokattu
23.09.2013