VÄRLDENS MÄNNISKOR – Fotografiutställning
En resa in i två kulturers hjärtan
1.6 – 14.8.2026 Sibbo huvudbibliotek
Utställningen Världens människor bjuder in dig att stanna upp och se världen genom någon annans ögon. Fotografen Lise Leinos verk skildrar livet, värderingarna och naturförhållandet hos två kulturer: Mongoliets örnjägare och Papua Nya Guineas ursprungsfolk.
I dessa samhällen är naturen inte en kuliss – den är själva livets centrum. För örnjägarna är örnen en kumpan och en symbolisk länk mellan himmel och jord. I Papua Nya Guinea formas identiteten av naturens rytmer, traditioner och gemenskap.
Trots långa geografiska avstånd förenas kulturerna av samma livsfilosofi: respekt för naturen, gemenskapens betydelse, närvaro i nuet och vikten av att värna om traditioner.
Utställningen väcker frågor: Hur lever vi? Hur närvarande är vi i vår vardag? Vad värdesätter vi? Kanske hittar du något i dessa kulturer som berör också ditt eget liv.
För både produktion och kuratering av utställningen ansvarar Sibbo bibliotekstjänsters producent Paola Dadda.
Utställningen ingår i Helle‑biblioteksnätverkets utvecklingsprojekt (2026–2027) med syfte att stärka samarbetet och utveckla gemensamma kulturprogram inom Helle‑nätverket.