Syyslomaviikon heijastinpolku Sipoonkorvessa 11.–19.10.2025

Ota ilo irti syksyn pimenevistä illoista ja suuntaa hämärän koittaessa koko perheen voimin luontoretkelle bongailemaan heijastimia. Syyslomaviikolla Sipoonkorpeen Korvenportin polulle muodostuu heijastinpolku, jonka heijastimet johdattavat niin pienet kuin isommatkin retkeilijät luonnossa Fiskträskin taukopaikalle saakka. Perillä odottaa heijastinpuu, josta voi poimia mukaan oman heijastimen muistoksi ja tuomaan turvaa pimeneviin iltoihin!

Taukopaikka järven rannalla antaa oivat puitteet syysretken tauolle monine mukavuuksineen, kuten paikka tulisteluun sekä kuivakäymälä. Matkaa Korvenportin pysäköintialueelta Fiskträskin rannalle on 1,1 km/suunta. Pakkaahan siis mukaasi omat taskulamput, eväät ja lähde heijastinpolulle Sipoonkorpeen!

Vinkki: Lähde retkelle jo hyvissä ajoin ja nauti eväät taukopaikalla vielä valoisaan aikaan. Bongaile heijastimia paluumatkalla kohti pysäköintialuetta. 

Aika: syyslomaviikolla 42,11.–19.10.2025 (perjantai-iltapäivästä 10.10. lähtien)

Paikka: Korvenportin polku, lähtöpiste Korvenportin pysäköintialue (Knutersintie 256, 04130 Sipoo) 

Kivoja heijastinbongauksia ja syysretkiä toivottaa, 

Sipoon elinkeinopalvelut ja liikuntapalvelut

Viimeksi muokattu 10.09.2025