Uutiset
Kotihoidon tuen kuntalisä pienenee Sipoossa vuoden vaihteessa
Näin ollen Sipoon kotihoidon tuen kuntalisä on 1.1.2027 alkaen alle 3-vuotiaasta lapsesta 175 euroa kuukaudessa ja samanaikaisesti kotihoidossa olevasta alle kouluikäisestä sisaruksesta 30 euroa kuukaudessa. Tällä hetkellä kuntalisä on 200 euroa ja sisaruksesta 40 euroa.
Kotihoidon tuen kuntalisä on kunnan vapaaehtoisesti maksama lisäosa Kelan kotihoidon tukeen. Sitä maksetaan perheille, jotka hoitavat alle 3-vuotiasta lastaan kotona sen jälkeen, kun vanhempainrahakausi on päättynyt. Tuen edellytyksenä on, että lapsi ei osallistu kunnalliseen tai yksityiseen varhaiskasvatukseen. Sipoossa kuntalisä tunnetaan myös nimellä Sipoo-lisä.
Valtuusto päätti kuntalisän alentamisesta viime vuonna osana talousarvion 2026 hyväksymistä. Kuntalisän alennus on yksi sopeutustoimista, joilla tavoitellaan säästöjä kunnan talouden tasapainottamiseksi. Alun perin alennusta ehdotettiin suuremmaksi ja sen ehdotettiin tulevan voimaan jo 1.8.2026 alkaen. Valtuusto päätti kuitenkin lieventää alennussummaa ehdotetusta ja siirtää sen voimaantulon vuoden 2027 alkuun, jotta perheillä olisi enemmän aikaa ennakoida muutosta. Kuntalisän alentamisen arvioidaan vähentävän kunnan kustannuksia ensi vuonna 30 000 euroa.
Viimeksi muokattu 21.09.2026