Sipoolaisille järjestetään kuulemistilaisuus Salpar skolan jatkosta tammikuussa

Salpar skolan alueella väestörakenne on muuttunut ja perusopetusikäisten lasten määrä on jo pitkään vähentynyt merkittävästi. Oppilasmäärän vähentyessä kunnan on erittäin haasteellista järjestää Salpar skolassa lain hengen, opetussuunnitelman, kunnan omien linjausten ja kuntastrategian mukaista opetusta sekä oppimisen ja koulunkäynnin tukea oppilaille.

Sipoossa onkin jo aiemmin päätetty, ettei Salpar skola vastaanota uusia ensimmäisen luokan oppilaita syksystä 2026. Valtuusto päätti helmikuussa 2025, että Salpar skolan toiminta lakkaa, kun Söderkulla skolan uudisrakennus valmistuu, alustavasti vuonna 2028.

Koulutusvaliokunta päätti kuitenkin tänä syksynä (23.9.2025) vuoden 2026 talousarviota käsitellessään, että koulutuksen toimialalle haetaan säästöjä kouluverkon muutoksilla jo vuonna 2026. Tästä syystä kunta valmistelee nyt Salpar skolan lakkauttamista päätöksentekoon nopeammin kuin valtuusto aikaisemmin päätti.

Kuulemistilaisuudessa on kyse kuntalain ja hallintolain mukaisesta osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuden varaamisesta kuntalaisille. Sipoon kunta tarjoaa sipoolaisille mahdollisuuden tulla kuulluksi koskien Salpar skolan jatkoa ennen kuin asiasta tehdään päätöksiä luottamuselimissä. Myös koulun henkilöstöä kuullaan ennen päätöksentekoa.

Kuulemistilaisuuden lisäksi Salpar skolan lakkauttamisesta tehdään lapsivaikutusten arviointi, jossa hyödynnetään aiemmin tehtyä ennakkoarviointia ja kuntalaiskyselyä. Tämän jälkeen asia on tarkoitus viedä päätöksentekoon. Merkittävästi toiminnan palveluverkkoon vaikuttavat asiat käsittelee Sipoossa valiokunnan esityksen pohjalta kunnanhallitus, joka tarvittaessa päättää esityksen tekemisestä valtuustolle.

Kuulemistilaisuus Salpar skolan jatkosta

Aika: Torstaina 15. tammikuuta klo 17.30–19.00
Paikka: Salpar skola, Salparintie 11.

 

Viimeksi muokattu 17.12.2025