Uutiset
Nikkilän kartanon alueella rakennetaan syksyllä uusi ulkoilureitti – rakennustyöt vaikuttavat edelleen alueella liikkumiseen
Väistyvien ulkoilureittien tilalle rakennetaan uusi valaistu 2,0 kilometrin reitti Gretasbäckenin purolaakson ympärille. Korvaava ulkoilureitti kulkee vastaavassa helppokulkuisessa maastossa ja osittain samanlaisessa avoimessa peltomaisemassa. Ulkoilureitti valmistuu vuoden 2025 aikana.
Reitin rakennustyöt vaikuttavat alueella liikkumiseen. Rakentamistöiden aikana alueella liikkuu työkoneita tekemässä uutta reittiä. Huomioithan tämän alueella liikkuessa. Uuden reitin rakentamistyöt eivät aiheuta uusia reittikatkoja.
Uuden ulkoilureitin on tarkoitus valmistua marraskuun loppuun mennessä. Kun uusi ulkoilureitti on valmistunut, osa suljetuista reiteistä Pohjanmetsässä avataan uudelleen. Uuden ulkoilureitin valaistus ja viimeistely valmistuvat vuoden 2026 puolella. Voit tarkastella tarkemmin kuvaa uudesta reitistä, käytössä olevista reiteistä ja suljetuista reiteistä tästä linkistä. Kokonaan ensimmäisen vaiheen rakennustöiden on arvioitu valmistuvan loppuvuodesta 2026.
Myös frisbeegolfrata rakennetaan vuoden 2025 aikana. Uusi rata sijoittuu vanhan radan pohjoispuolelle ulkoilualueelle. Voit tutustua rakennettavan frisbeegolfradan suunnitelmaan tästä. Frisbeegolfradasta tulee 18-väyläinen.
Opaskartat maastossa ohjaavat liikkumista ulkoilureiteillä
Liikkumiseen alueella vaikuttaa edelleen myös kokoojakatujen työmaa. Huomioithan muuttuneet reitit ja vältäthän kulkemista työmaa-alueella.
Katutyömaa-alue sijoittuu osin Nikkilän kartanon ulkoilureiteille, ja työmaa on muuttanut alueen ulkoilureittejä. Työmaan aikainen liikenne käyttää Pohjanmetsäntietä sekä Kartanontietä. Työmaa-alue on myös katkaissut peltoaluetta kiertävän 2 km lenkin.
Ulkoilureiteille on asennettu työmaan alkaessa opaskarttoja, joihin on merkitty suljetut ulkoilureitit. Suurin osa ulkoilualueen reiteistä on kuitenkin käytössä normaalisti koko työmaan ajan.
Nikkilän kartanon ulkoilualueelle pääsee Suursuon suunnalta Lukkarinmäenpolun (Lukkarinmäenpolku 24) lähtöpaikalta tai Pohjanniityn asuinalueen lähtöpaikalta (Pohjanmetsänreunan ja Kylävuorentien risteyksen parkkialue). Nikkilän kartanon lähtöpaikkaa ja paikoitusaluetta (Kartanontie 69) ei suositella käytettäväksi.
Lisää tietoa Nikkilän kartanon laajenemisesta saat verkkosivuilta: www.sipoo.fi/nikkilankartanolaajenee.
Viimeksi muokattu 10.09.2025