Uutiset
Mukaan kulttuurikaveriksi – koulutus uusille vapaaehtoisille
Oletko kiinnostunut kulttuurista ja haluaisit jakaa elämyksiä muiden kanssa? Pidätkö muiden auttamisesta ja vertaistukena olemisesta? Tule mukaan kulttuurikaveritoimintaan vapaaehtoiseksi!
Sipoon kunta aloittaa kulttuurikaveritoiminnan, joka tarjoaa mielekästä vapaaehtoistoimintaa kulttuurin parissa. Toiminta aloitetaan koulutuksella, joka järjestetään 19.10.2026 klo 17:00-19:45 Sipoon opistotalon alakerrassa (os. Iso Kylätie 8). Koulutus järjestetään kaksikielisenä suomeksi ja ruotsiksi. Koulutus on maksuton.
Koulutuksen vetäjinä toimivat HelsinkiMission vapaaehtoiskoordinaattorit Nana Stenius ja Janina Mellin. Lisäksi koulutukseen osallistuu Sipoon kunnan kulttuuri-, opisto- ja kirjastopalvelun edustajia.
Koulutuksessa saat valmiudet toimia kulttuurikaverina ja olla tukena henkilöille, jotka kaipaavat seuraa kulttuuritapahtumiin. Koulutuksessa perehdytään vapaaehtoistoimintaan sekä vapaaehtoisen oikeuksiin ja velvollisuuksiin. Lisäksi koulutuksessa perehdytään siihen, millaisia kulttuurielämyksiä toimintaan kuuluu ja mitä kulttuurikaverina toimiminen Sipoossa käytännössä tarkoittaa.
Ilmoittaudu koulutukseen Sipoon opiston sivuilta tästä linkistä. Ilmoittautumisaikaa on 14.10. asti.
Viimeksi muokattu 19.08.2026