Ungdomsfullmäktige 2019-2021

 

 

Ungdomsfullmäktiges ordförande år 2019 är
Ville Haikonen
och viceordförande är Linda Sundqvist.

Ungdomsfullmäktiges representanter i kommunfullmäktige, utskotten och sektionerna



Ungdomsfullmäktigeledamöter 2019-2021:

Kungsvägens skola
Erin Söderqvist  erin.soderqvist(at)gmail.com 

Sipoonjoen koulu
Lotta Laasonen  lotta.laasonen(at)edu.sipoo.fi  
Camila Tuisku  camila.tuisku(at)gmail.com 
Ahti Pokkinen  ahti.pokkinen(at)gmail.com / ahti.pokkinen(at)sipoo.fi

Sipoonlahden koulu
Alice Laasonen  Alice(at)taikapallo.com 

Sibbo gymnasium
Lydia Grönholm  lydia.gronholm(at)gmail.com / lydia.gronholm(at)sipoo.fi
Fanny Jonasson  fanny.jonasson2001(at)gmail.com / fanny.jonasson(at)sipoo.fi
Lotta Selänniemi   lselanniemi(at)gmail.com
Anni Tåg  anni.tag00(at)gmail.com 

Sipoon lukio
Ville Haikonen  ville.haikonen(at)sipoo.fi

Övriga 13-20 åringar i Sibbo
Emil Granström  ekbrans(at)outlook.com  / emil.granstrom(at)sipoo.fi
Peter Lindgren  petlin1999(at)gmail.com 
Linda Sundqvist  linda.sundqvist(at)aol.fi 
Timi Turpeinen  timi.turpeinen(at)gmail.com timi.turpeinen(at)sipoo.fi

Kommunstyrelsens representanter i ungdomsfullmäktige
Clara Lindqvist, clara.lindqvist(at)sipoo.fi
Linda Karhinen, linda.karhinen(at)sipoo.fi

Ungdomsfullmäktiges sekreterare
servicechef för ungdomstjänster
Mia Liljeberg, mia.liljeberg (at) sipoo.fi

Suomeksi


Senast ändrat 16.10.2019



Ungdomsfullmäktiges följande möten:


Onsdagen 23.10.2019 kl. 18.00
MÖTESKALLELSE 23.10.2019

Torsdagen 21.11.2019 kl. 18.00
Onsdagen 18.12.2019 kl. 18.00

 

Användbara länkar:

Ungasideér.fi

Nuva ry

Nuva ry:s Nylands distrikt

Finlands ungdomssamarbete Allians r.f

Koppari.fi