ÖPPETTIDER OCH KONTAKTUPPGIFTER

Bibliotekets servicenummer

09 2353 6003
Helle-nätbiblioteket

Öppettider från och med 1.9.2020

Huvudbiblioteket

må-to 9–20

fre-lö & dag före helg 9–16

huvudbiblioteket@sibbo.fi

**********************************************************

Söderkulla bibliotek

Betjäningstid

må-ons 10–20

to-fre & dag före helg 10–16

 

Självbetjäningstid

må-to 7–21

fre-lö 7–18

sö 10–18

soderkulla.bibliotek@sibbo.fi


SIPOON KIRJASTOT SULJETTU
Kunta sulkee Söderkullan ja Nikkilän kirjastot (mukaan lukien Café Emelie) maanantaista 16.3.2020 alkaen huhtikuun loppuun saakka. Myös Söderkullan omatoimikirjasto on suljettu.
Verkkokirjasto ja e-palvelut ovat käytettävissä verkko-osoitteessa helle.finna.fi. Kirjaston asiakaspalvelu opastaa ma – pe klo 9 -16 numerossa 09 2353 6003. Kiinniolosta aiheutuvia maksuja ei peritä asiakkailta.


Personalens kontaktuppgifter

 

Vänligen använd inte e-posten för att skicka personuppgifter eller sekretessbelagd information.

 

Servicechef för bibliotekstjänsterna
Lea Kuusirati
+358504433635
lea.kuusirati@sibbo.fi
Arbetsrum i huvudbiblioteket

Ledande bibliotekarie, Sibbo huvudbibliotek (Nickby)
Ulla Salento
+358401914344
ulla.salento@sibbo.fi

Bibliotekspedagog, Söderkulla bibliotek
Tuula Rönkä
+358401914345
tuula.ronka@sibbo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Annette Broman
+358401914496
annette.broman@sibbo.fi

Biblioteksproducent
Paola Dadda-Lönnström
+358401935021
paola.dadda-lonnstrom@sibbo.fi

Bibliotekarie
Aleksi Haapanen
+358401914350
aleksi.haapanen@sibbo.fi

Biblioteksfunktionär (läroavtal)
Feeja Haarmann
+358401914349
feeja.haarmann@sibbo.fi

Bibliotekarie
Mikko Heliölä
+358401914349
mikko.heliola@sibbo.fi
Söderkullas fjärrlån, serieutställningar

Biblioteksfunktionär
Charlotta Järvinen
+358505439420
charlotta.jarvinen@sibbo.fi
Räkningar och krav, huvudbibliotekets fjärrlån

Bibliotekarie 
Katja Kononoff
+358401914439 
katja.kononoff@sibbo.fi

Bibliotekarie
Jenni Santaholma
+358505189573
jenni.santaholma@sibbo.fi

Biblioteksfunktionär
Calle Lindroos
+358406372217
calle.lindroos@sibbo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Linda Åkerlund
+358401455784
linda.akerlund@sibbo.fi

Biblioteksfunktionär (vikarie)
Matleena Saarninki
+358401914349
matleena.saarninki@sibbo.fi

Biblioteksfunktionär
Anni Salonen
+358401914350
anni.salonen@sibbo.fi

Biblioteksfunktionär
Erica Skogster
+358401914350
erica.skogster@sibbo.fi

Biblioteksfunktionär
Kerttu Tiisler
+358401914350
kerttu.tiisler@sibbo.fi

Praktikant
Pauliina Blyborg
+358401914350

 

Bokbussen

Borgås bokbuss kör till skolor och daghem i Sibbo varannan fredag. Sibbos biblioteksfunktionär är med i bussen.

Bokbussens hållplatser och tidtabell (pdf)

Mera information: linda.akerlund@sibbo.fi, eller tfn. 040-1455784
Bussens direktnummer: 0400-214948


Bibliotekets hemtjänst

09 2353 7032 (tisdagar och torsdagar kl. 9-10)
biblioteket.hemtjanst@sibbo.fi


Senast ändrat 09.09.2020

 

 

Bibliotekets servicenummer
09 2353 6003

Helle-nätbiblioteket


Suomeksi



 

Facebook

          

#librarysipoo

Instagram #librarysipoo