Öppettider och kontaktuppgifter

  

Bibliotekets servicenummer
09 2353 6003
Helle-nätbiblioteket


AVVIKANDE ÖPPETTIDER:

Huvudbiblioteket
5.12 9-16
6.12 stängt

Söderkulla
5.12 10-16 (meröppet kl. 16-18)
6.12 stängt



Sibbo huvudbibliotek (Nickby)

Norra Skolvägen 2
04130 Sibbo

Öppettider: 
mån. - tors. 9 - 20
fre. - lör. & dag före helg     9 - 16
Självbetjäningstimme 9 - 10

 

Söderkulla bibliotek

Amiralsvägen 2
01150 Söderkulla

Betjäningstider 1.9 - 31.5:   
mån. - ons.10 - 20
tors. - fre. & dag före helg10 - 16
Betjäningstider 1.6 - 31.8: 
mån. - ons.10 - 18
tors. - fre. & dag före helg10 - 16
Meröppettider: 
mån. - tors. 7 - 21
fre. - lör. 7 - 18
sön.10 - 18

 



Personalens kontaktuppgifter

Servicechef för bibliotekstjänsterna
Malin Hollmén (t.o.m. 30.11)
+358504433635
malin.hollmen@sipoo.fi
Arbetsrum i huvudbiblioteket


Ledande bibliotekarie, Sibbo huvudbibliotek (Nickby)
Ulla Salento
+358401914344
ulla.salento@sipoo.fi

Ledande bibliotekarie, Söderkulla bibliotek
Tuula Rönkä
+358401914345
tuula.ronka@sipoo.fi


Specialbiblioteksfunktionär
Annette Broman
+358401914496
annette.broman@sipoo.fi

Biblioteksproducent
Paola Dadda-Lönnström
+358401935021
paola.dadda-lonnstrom@sipoo.fi

Bibliotekarie
Aleksi Haapanen
+358401914350
aleksi.haapanen@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (vikarie)
Feeja Haarmann
+358401914349
feeja.haarmann@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Satu Helistö
+358401914349
satu.helisto@sipoo.fi

Bibliotekarie
Mikko Heliölä
+358401914349
mikko.heliola@sipoo.fi
Söderkullas fjärrlån, serieutställningar 

Biblioteksfunktionär
Charlotta Järvinen
+358505439420
charlotta.jarvinen@sipoo.fi
Räkningar och krav, huvudbibliotekets fjärrlån

Bibliotekarie
Katja Kononoff
+358401914439
katja.kononoff@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Calle Lindroos
+358406372217
calle.lindroos@sipoo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Michelle Mattfolk
+358405466943
michelle.mattfolk@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (vikarie)
Matleena Saarninki
+358401914349
matleena.saarninki@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Anni Salonen
+358401914350
anni.salonen@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Erica Skogster
+358401914350
erica.skogster@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Kerttu Tiisler
+358401914350
kerttu.tiisler@sipoo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Camilla Wikstedt
+358401914350
camilla.wikstedt@sipoo.fi

 

Bokbussen

Borgås bokbuss kör till skolor och daghem i Sibbo varannan fredag. Sibbos biblioteksfunktionär är med i bussen.

Hållplatser och tidtabell

Mera information: michelle.mattfolk@sibbo.fi, eller tfn. 040-546 6943
Bussens direktnummer: 0400-214948


Bibliotekets hemtjänst

09 2353 7032 (tisdagar och torsdagar kl. 9-10)
biblioteket.hemtjanst@sibbo.fi

 

 


Senast ändrat 05.12.2018

 

 

Bibliotekets servicenummer
09 2353 6003

Helle-nätbiblioteket


Suomeksi



 

Facebook

          

#librarysipoo

Instagram #librarysipoo