T 7A Pähkinälehdon laajennus, osa A
På svenskaAsemakaava ja asemakaavan muutos
Asemakaavan muutoksen tavoitteena on Söderkullan keskustan kehittyminen ja täydentyminen mahdollistamalla lisää kerrostalopainotteista asuntorakentamista keskustaan. Soveltuviin, vilkkaimpiin ja näkyvimpiin kohtiin tullaan mahdollistamaan myös liikerakentaminen ensimmäiseen kerrokseen.
Suunnittelualue on Söderkullan keskusta-aluetta. Sipoon kunta on pystynyt hankkimaan maata alueelta, ja Heli-ratavarauksen poistuttua maakuntakaavasta myös pohjoisosaa kaavoitettavasta laajennusalueesta on mahdollista kehittää asuntorakentamiseen.
T 7A on lähes kokonaan asemakaavoitetun alueen laajennosta, mutta se käsittää myös pienen osan alkuperäisestä T 3 Pähkinälehdon asemakaavan lähivirkistysalueesta itäreunalla. T 7 Pähkinälehdon asemakaavatyö on jaettu kahteen asemakaavahankkeeseen, T 7A Pähkinälehdon laajennus osa A ja T 7B Pähkinälehdon laajennus osa B, asemakaava ja asemakaavan muutos. Uuden Porvoontien pohjoispuolen maanomistustilanne Pähkinälehdon kohdalla on vielä osittain muuttumassa, ja T 7B Pähkinälehdon laajennus osa B:n kaavatyötä jatketaan myöhemmin.
Lainvoima | |
---|---|
Asemakaava kuulutettiin voimaan 13.8.2015 | |
Hyväksyminen | |
Kunnanvaltuusto on päätöksellään 15.6.2015 § 36 hyväksynyt Pähkinälehdon laajennuksen (osa A) asemakaavan ja asemakaavan muutoksen. Kunnanvaltuuston pöytäkirja § 36 15.6.2015 (sis. vastineet muistutuksiin ja lausuntoihin) Hyväksytty asemakaava pdf-tiedostoina: | |
Ehdotusvaihe | |
Asemakaavaehdotus oli nähtävillä 2.4. - 4.5.2015. Aineistot pdf-tiedostoina: Liite 2. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma | ![]() |
Aloitusvaihe | |
Asemakaava kuulutettiin vireille 2.10.2014. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf) Kuulutus 9.10.2014 (pdf) Asukastilaisuuksia järjestettiin kaksi kappaletta, 8.10.2014 ja 20.10.2010 Osallistuminen oli runsaslukuinen ja saimme paljon hyödyllisiä tietoja ja monta hyvää ideaa suunnittelutyön pohjaksi. Kiitos kaikille osallistujille. Olemme saaneet kymmenkunta kirjallista palautetta liittyen sekä kaavahankkeeseen että osallistumis- ja arviointisuunnitelmaan. Vastaamme lähiaikoina saatuun palautteeseen. Asemakaavaluonnos tulee näillä näkymin nähtäville tammikuussa 2015. |