Ungdomsfullmäktige 2019-2021

 

 

Ungdomsfullmäktiges ordförande år 2019 är
Ville Haikonen
och viceordförande är Linda Sundqvist.

Ungdomsfullmäktiges representanter i kommunfullmäktige, utskotten och sektionerna



Ungdomsfullmäktigeledamöter 2019-2021:

Kungsvägens skola
Erin Söderqvist  erin.soderqvist(at)gmail.com 

Sipoonjoen koulu
Lotta Laasonen  lotta.laasonen(at)edu.sipoo.fi  
Camila Tuisku  camila.tuisku(at)gmail.com 
Ahti Pokkinen  ahti.pokkinen(at)gmail.com 

Sipoonlahden koulu
Alice Laasonen  Alice(at)taikapallo.com 

Sibbo gymnasium
Lydia Grönholm  lydia.gronholm(at)gmail.com 
Fanny Jonasson  fanny.jonasson2001(at)gmail.com 
Lotta Selänniemi   lselanniemi(at)gmail.com
Anni Tåg  anni.tag00(at)gmail.com 

Sipoon lukio
Ville Haikonen  viltsuvaltteri(at)gmail.com 

Övriga 13-20 åringar i Sibbo
Emil Granström  ekbrans(at)outlook.com 
Peter Lindgren  petlin1999(at)gmail.com 
Linda Sundqvist  linda.sundqvist(at)aol.fi 
Timi Turpeinen  timi.turpeinen(at)gmail.com

Kommunstyrelsens representanter i ungdomsfullmäktige
Clara Lindqvist, clara.lindqvist(at)sipoo.fi
Linda Karhinen, linda.karhinen(at)sipoo.fi

Ungdomsfullmäktiges sekreterare
servicechef för ungdomstjänster
Mia Liljeberg, mia.liljeberg (at) sipoo.fi

Suomeksi


Senast ändrat 13.06.2019



Ungdomsfullmäktiges följande möten:

Tisdagen 20.8.2019 kl. 18.00
Tisdagen 17.9.2019 kl. 18.00
Onsdagen 23.10.2019 kl. 18.00

 

Användbara länkar:

Ungasideér.fi

Nuva ry

Nuva ry:s Nylands distrikt

Finlands ungdomssamarbete Allians r.f

Koppari.fi