Öppettider och kontaktuppgifter

 

Bibliotekets servicenummer
09 2353 6003
Helle-nätbiblioteket


Avvikande öppettider 2019

Påskens öppettider

Huvudbiblioteket

Tors. 18.4 öppet kl. 9-16
Fre.-mån. 19-22.4 stängt

Söderkulla

Tors. 18.4 öppet kl. 10-16, meröppet kl. 16-18
Fre.-mån. 19-22.4 stängt (OBS! Också meröppetbibban stängd)

Valborg

På valborgsmässoafton stänger biblioteken kl. 16. På första maj är biblioteken stängda.

Torsdag 23.5

Torsdag 23.5 är båda biblioteken stängda p.g.a. Helle-bibliotekens gemensamma fortbildningsdag. Vi informerar om meröppettiderna närmare tidpunkten.


Kristi himmelsfärdsdag

Onsdag 29.5 stänger biblioteken kl. 16. På Kristi himmelsfärdsdag rorsdag 30.5 är biblioteken stängda.


Öppettider 
Sibbo huvudbibliotek (Nickby)

Norra Skolvägen 2
04130 Sibbo

Öppettider: 
mån. - tors.9 - 20
fre. - lör. & dag före helg9 - 16
Självbetjäningstimme9 - 10

 

Söderkulla bibliotek

Amiralsvägen 2
01150 Söderkulla

Betjäningstider 1.9 - 31.5: 
mån. - ons.10 - 20
tors. - fre. & dag före helg10 - 16
Betjäningstider 1.6 - 31.8: 
mån. - ons.10 - 18
tors. - fre. & dag före helg10 - 16
Meröppettider: 
mån. - tors.7 - 21
fre. - lör.7 - 18
sön.10 - 18


Personalens kontaktuppgifter

Servicechef för bibliotekstjänsterna
Lea Kuusirati 
+358504433635
lea.kuusirati@sipoo.fi
Arbetsrum i huvudbiblioteket


Ledande bibliotekarie, Sibbo huvudbibliotek (Nickby)
Ulla Salento
+358401914344
ulla.salento@sipoo.fi

Ledande bibliotekarie, Söderkulla bibliotek
Tuula Rönkä
+358401914345
tuula.ronka@sipoo.fi


Specialbiblioteksfunktionär
Annette Broman
+358401914496
annette.broman@sipoo.fi

Biblioteksproducent
Paola Dadda-Lönnström
+358401935021
paola.dadda-lonnstrom@sipoo.fi

Bibliotekarie
Aleksi Haapanen
+358401914350
aleksi.haapanen@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (läroavtal)
Feeja Haarmann
+358401914349
feeja.haarmann@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (tjänstledig) 
Satu Helistö
+358401914349
satu.helisto@sipoo.fi

Bibliotekarie
Mikko Heliölä
+358401914349
mikko.heliola@sipoo.fi
Söderkullas fjärrlån, serieutställningar 

Biblioteksfunktionär
Charlotta Järvinen
+358505439420
charlotta.jarvinen@sipoo.fi
Räkningar och krav, huvudbibliotekets fjärrlån

Biblioteksfunktionär (vikarie)
Hannamari Kilpeläinen
+358401914350

Bibliotekarie
Katja Kononoff
+358401914439
katja.kononoff@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Calle Lindroos
+358406372217
calle.lindroos@sipoo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Michelle Mattfolk
+358405466943
michelle.mattfolk@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär (vikarie)
Matleena Saarninki
+358401914349
matleena.saarninki@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Anni Salonen
+358401914350
anni.salonen@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Erica Skogster
+358401914350
erica.skogster@sipoo.fi

Biblioteksfunktionär
Kerttu Tiisler
+358401914350
kerttu.tiisler@sipoo.fi

Specialbiblioteksfunktionär
Camilla Wikstedt
+358401914350
camilla.wikstedt@sipoo.fi

 

Bokbussen

Borgås bokbuss kör till skolor och daghem i Sibbo varannan fredag. Sibbos biblioteksfunktionär är med i bussen.

Hållplatser och tidtabell

Mera information: michelle.mattfolk@sibbo.fi, eller tfn. 040-546 6943
Bussens direktnummer: 0400-214948


Bibliotekets hemtjänst

09 2353 7032 (tisdagar och torsdagar kl. 9-10)
biblioteket.hemtjanst@sibbo.fi
 


Senast ändrat 11.04.2019

 

 

Bibliotekets servicenummer
09 2353 6003

Helle-nätbiblioteket


Suomeksi



 

Facebook

          

#librarysipoo

Instagram #librarysipoo